- Home
- Južna Etruria
- Civitavecchia
Civitavecchia
Civitavecchia, Tvrdjava Michelangelo
Civitavecchia: od Etruraca do Rimljana
Civitavecchia sigurno nije samo mesto odakle krećemo i gde stižemo brodom (iz Sardinije, Španije, Sicilije i Tunisa), nego još mnogo toga. Posetiti mesto Civitavecchia znači proći kroz hiljade godina istorije: od Etrurca do Rimljana, Vizantinaca u srednjem veku... Najpoznatije je lučko područje, kroz koje je prošle godine prošlo više od 2,5 miliona ljudi. Staru luku je izgradio car Trajan, koji je istovremeno osnovao i grad Centum Cellae (cellae = male prirodne uvale uz obalu), verovatno na ruševinama drevnog etrurskog naselja.
Počevši od luke idemo duž drevnih srednjovekovnih zidina i nailazimo na lepu Fontanu Vanvitelli (1743). Ispred Porta Livorno se može uživati u predivnom pogledu na luku. Sa desne strane se nalaze mol Lazareta, rimsko utvrdjenje sa molom i Pentagonalni toranj, ali Forte Michelangelo ovde dominira scenom: radi se o jednom od najvećih utvrdjenja u Evropi! U njemu se nalaze lučka Kapetanija, istorijsko kulturni centar Kapetanije i Obalna straža.
Fontana Vanvitelli. Fotografija wikipedia
U tvrdjavi se nalazi i mala kapela Sv. Firmine, zaštitnice Civitavecchie i pomoraca, i pećina u kojoj je svetica našla utočište prilikom svog lutanja ovim olujnim morem, koje je ona umirila na čudesan način.
Godine 1798., za vreme Napoleonove okupacije mesta Civitavecchia, odavde je krenula na egipatski pohod impozantna francuska divizija od 6.000 vojnika.
BBlizu Porta Livorno nailazimo na neočekivan kip samuraja: to je Hasekura Tsunenaga, prvi Japanac koji je stigao do mesta Civitavecchia, u 1600. god., sa svojom impresivnom pratnjom. Tsunenaga je prikazan i u freskama Lucas Hasegawe u Crkvi japanskih mučenika, koju su 1800. godine podigli Franjevci. Crkva je bila uništena u Drugom svetskom ratu i obnovljena je posle rata za jubilej 1950. godine.
Preko puta luke, izvan zidina, nalazi se katedrala Sv. Franje, izgradjena na mestu gde su nekada bili crkva i mali franjevački manastir, srušeni na zahtev pape Klementa XIV radi izgradnje nove crkve, koju je završio papa Pio VI 1782. godine. Unutar crkve je oltar na kom je prikazano Rodjenje Isusovo iz 1518. godine, rad slikara iz kruga Domenichina. Zatim ulazimo na Piazza Leandro, sa lepom fontanom u sredini.
Civitavecchia, katedrala Sv. Franje. Fotografija 0766news.it
Trg je dobio ime po starom mornaru, Leandru, koji je savetovao mlade, u seni hrasta, danas simbol grada Civitavecchia, da se vrate u svoj grad koji su uništili Saraceni.
Na trgu je crkva Gospe od Milosti ili Zvezde, koja sadrži dragocenu drvenu skulpturu Bogorodice i skulpturu mrtvog Hrista, koje se pronose u procesiji na Veliki petak.
Taurinske terme
Civitavecchia nudi priliku posete termalnom kompleksu iz starog Rima koji je najbolje očuvan. Verovatno su ga sagradili Etrurci u malom gradu zvanom Aquae Tauri. Kasnije ove terme proširuje Trajan posle osnivanja Centum Cellae. Ime ovog lečilišta dolazi iz legende da se bog pojavio kao Bik (Taurus) u podnožju planine i počeo kopati, te je iz zemlje izvirila topla sumporna voda.
Civitavecchia, Taurinske Terme
Terme La Ficoncella
Na oko jedan kilometar od Terme taurine, na brežuljku, možete uživati prijatne trenutke opuštanja u termalnom kompleksu La Ficoncella, sa sumpornom vodom koja dostiže temperaturu od 50°. Terme su prilično spartanske, ali voda ima korisna lekovita svojstva koja se u svetu nalaze samo ovde i u još jednom kompleksu u Japanu.
Tipični proizvodi Civitavecchie
Vraćamo se prema katedrali i iza nje nailazimo na riblju pijacu, gde se svaki dan nudi veliki izbor sveže ribe, koja se može probati u brojnim restoranima u gradu. Ne propustite pastu sa hobotnicom i ovčijim sirom, punjene inćune ili prženu mešanu ribu (frittura di paranza). More nije samo raj za ribolov, već i za ronjenje. Prirodno je stanište za jastoge i korale.
Riba nije jedina poslastica: poznati su poklopljena pizza iz Civitavecchie, svinjetina sa jetricama i komoračem, kao i gulaš od teleće slezine, cikorije i maslina.
Civitavecchia, tezga za prodaju ribe
Festivali i svetkovine
28. aprila se slavi sv. Firmina, skulptura svetice i relikvije se nose brodom koji kruži lukom za blagoslov mora i sa kog se baca lovorov venac u znak sećanja na sve pale mornare. U večernjim satima na Veliki Petak iz Crkve Zvezda kreće Procesija Stradalog Hrista. Pokajnici, muškarci i žene pokriveni kapuljačom, hodaju bosi, sa teškim lancima kroz ulice grada, neki noseći krst na svojim ramenima, koracima koji prate ritam bubnjeva, sledeći kola s kipom stradalog Hrista uz svetlo baklji i uličnih svetiljki.
Sport i rekreativne aktivnosti
Na 2 km od severnog čvora Civitavecchia je AQUA FELIX, najveći park vode u srednjoj Italiji, sa površinom od 80.000 kvadratnih metara, 2 km tobogana i 4.000 bazena.
Aquafelix, park vode
Kako doći
- Vozom: linija voza FL5 koja povezuje Roma Termini sa mestom Civitavecchia, sa stanica Roma Ostiense, Roma Trastevere, Roma San Pietro. Voz kreće svakih 30 minuta.
- Autobusom: Cotral autobusom od Metro A Cornelia do mesta Civitavecchia.
- Automobilom: 70 km autoputem A91 Rim - Fiumicino, izlaz A12 za mesto Civitavecchia ili državnom cestom 1 Via Aurelia, izlaz Torreimpietra i put A12 prema Civitavecchia.