OBILASCI
Bazilika Svetog Petra
Osnovana 1929. godine Lateranskim sporazumom izmedju Svete Stolice i kraljevine Italije, danas je Vatikan najmanja država na svetu, za koju su dali svoj doprinos najveći umetnici svih vremena u slavu boga i hrišćanstva. Posećena je godišnje od preko milion hodočasnika i ljubitelja umetnosti. U Vatikanskim muzejima nailazimo na najpoznatija dela renesansnog i baroknog stila, pored antičke, srednjovekovne, moderne i savremene umetnosti. Mikelandjelo radi na svodu Sikstinske kapele istovremeno kada Rafaelo slika poznate Sobe, u kojima je čuvena Atinska škola.
Bazilika Svetog Petra je, kao centar hrišćanstva, najveća crkva na svetu. Gradila se čak 140 godina i uključuje, medju mnogima koji su za nju radili, najveće umetnike iz Srednjeg veka, Renesanse i Baroka. Trg ispred crkve je projektovao Gian Lorenzo Bernini, kao i prelepu grobnicu pape Aleksandra VII Chigi, ali glavna atrakcija u crkvi je Pietà, Mikelandjelovo remek delo.
Papine audijencije
Svake srede pre podne hiljade hodočasnika iz celog sveta dolaze na trg Svetog Petra da vide Papu. Moguće je rezervisati ulaznicu, koja je besplatna.
OBILAZAK
Tvrdjava Sant'Angelo
Tvrdjava je jedan od simbola grada, gradjena nad Mauzolejem cara Hadrijana (sa poćetka II veka), kroz koji prolazimo penjajući se ka prelepim renesansnim ložama i papinim apartmanima, medju kojima se ističu sale Pavla III, pape koji se mnogo zalagao za Kontrareformu. Freske su delo slikara Perina Del Vaga, učenika Rafaela. Kao gradjevina koja je služila papama kao sklonište u vremenu nereda i pljački grada, često od plaćeničkih vojski, tvrdjava je više puta proširena i utvrdjena dodatnim tornjevima, a sa Vatikanom je povezuje prolaz zvani Passetto. Kako je imala tokom vremena različite namene, u njoj je i zatvor u kom su bile zatvorene poznate ličnosti, medju kojima skulptor i slikar Benvenuto Cellini i alhemičar Cagliostro. Sa vrha tvrdjave se pruža spektakularan vidik na Rim!
OBILASCI
Koloseum
Na samom ulazu u Forum (politički, društveni i trgovački centar antičkog Rima) je Koloseum, ili Amfiteatar Flavije, najpoznatija ikona grada, scena gladijatorskih igara. Mesto u kome se može osetiti atmosfera trijumfa, igara, tragedija i svakodnevnog života u antičkom Rimu je Rimski forum, od Slavoluka cara Tita do bazilike cara Masencija, kuće Vestalki, Cezarovog hrama i dalje preko glavnog trga do Senata i Mamertinskog zatvora. Medju iskopinama su sagradjene u kasnijem periodu palate i crkve. Penjemo se na brežuljak Kapitol, nekadašnju akropolu Rima a danas Mikelandjelov trg, odakle se pruža pogled na kompletan Forum, iznad kojeg je brežuljak Palatin, sa carskom rezidencijom, kućom cara Avgusta, Salom za audiencije, Salom boginje Izida... Sa druge strane Kapitola prolazimo kroz Forum Olitorium (antička pijaca voća i povrća), u kom dominira Palata Orsini, t.j. moćan Teatar Marcello. Preko Portica d’Ottavia stižemo do ostrva na Tibru, na mesto gde je, kako kaže legenda, nastao Rim. Alternativni deo obilaska nastavlja se prema Carskim forumima, pored Cezarovog foruma do Trajanovog, sa poznatim stubom i pijacom, koja se može smatrati prvim trgovačkim centrom na svetu.
Nedaleko su impozantne strukture Caracalinih termi, najveće javne terme u antičkom Rimu. Leti se ovde održavaju opere, koncerti i baleti.
OBILASCI
Bazilika Svete Marije Velike
Obilazak vodi kroz najveće Rimske bazilike do dragocenih dela hrišćanske umetnosti i podzemnih groblja (katakombi), najlepših i najbolje sačuvanih u celom Mediteranskom zalivu.
Najveća crkva ikada posvećena Mariji je Sveta Marija Velika, ili Snežna, sagradjena na lokaciji gde je papa Liberije sanjao Mariju koja mu pokazuje mesto gde će se sutradan desiti čudo: sneg 5. avgusta. Na tom mestu je trebalo da izgradi crkvu u njenu čast. I tako je bilo. Današnja bazilika je puna dragocenosti i umetničkih dela iz svih vremena, medju kojima je najobožavanija ikona Marije u Rimu, "Salus Populi Romani", koju je slikao, kako kaže tradicija, sveti Luka. Prelepi su mozaici abside, srednjovekovno delo Jacopa Torritija i Pietra Cavallinija a, iznad stubova, paneli na kojima su prikazane scene iz Biblije, iz VI veka. Odavde nakon kratke šetnje stižemo do Svetog Petra u lancima, sa Mikelandjelovim Mojsijem. Dalje nailazimo na crkvu Svetog Klementa, smeštenu na tri nivoa. U donjoj crkvi su sačuvane originalne freske iz VI do XII veka. Tu je bio sahranjen sveti Kiril, koji je sa bratom Metodijem evangelizovao Panoniju i Moravu. Na najnižem nivou se nalazi Mitrej iz II veka naše ere. Sledeća etapa je bazilika Svetog Jovana Lateranskog, rimska katedrala, barokna u današnjem zdanju, delo arhitekte Francesco Borromini. Pored nje je Sancta Sanctorum (Svete stepenice), gde se čuvaju Isusove relikvije. Preko kapije Svetog Pavla stižemo do bazilike Svetog Pavla izvan Zidina, potpuno rekonstruisane posle požara iz 1823. god. Tradicija kaže da je ovde sahranjen apostol Pavle.
Jedna od najinteresantnijih katakombi je ispod crkve Svetog Sebastijana, na putu Appia antica. Iz početka je to bilo pagansko groblje a kasnije su ga koristili i prvi hrišćani (od II do IV veka naše ere). Trasa puta Appia antica je iz 312 p.n.e. Ovde je, po hrišćanskoj tradiciji, Petar rekao Isusu poznatu rečenicu Quo vadis domine? (Kuda ideš čoveče?).
Rim, trg Navona, Fontana di Trevi, trg FarneseOBILAZAK
→ Fontana di Trevi
→ Španske stepenice
→ Pantheon
→ Trg Navona
→ Trg Popolo (Narodni trg)
Marsovo polje, posvećeno bogu rata u Rimsko doba, bogato je palatama i crkvama. Nedaleko je poznata Fontana di Trevi, prava pozorišna scena, napravljena od travertinskih “stena” i mermernih mitoloških figura. Na prelepom trgu Navona (u prevodu Veliki brod) se nalazi čuvena Berninijeva fontana Quattro fiumi (četiri reke): od četiri skulptura reka svaka je simbol jednog kontinenta. Trg je gradjen nad ostacima Stadiona cara Domicijana, od kog je vidljiv jedan od ulaza.
Najbolje očuvan antički hram, Pantheon iznenadjuje impozantnošču i elegancijom. Restaurisao ga je car Hadrijan poćetkom II veka. Pretvoren je u crkvu Svete Marije Mućenika 609 godine. Kupola je najveća ikada izgradjena tradicionalnom tehnikom, sa prečnikom od čak 43 m, kolika je i visina hrama.
Karakteristične Španske stepenice povezuju brežuljak Pincio i crkvu Svetog Trojstva sa Marsovim poljem. Na dnu stepenica je Barcaccia, fontana koja podseća Rimljane na strašne poplave Tibra koje su se sledile tokom istorije.
OBILASCI - Svi obilasci sa spiska su zasebni
Galerija BorgheseUživaćete u poseti umetničkom blagu od osnivanja Rima do dela najpoznatijih svetskih umetnika.
Jevreji žive u ovom gradu još od II veka p.n.e. i mogu se smatrati starosediocima. U Getu, koji je nastao polovinom XVI veka, postoje spomenici još iz Rimskog vremena ali i iz Srednjeg veka i Renesanse, osim velike Sinagoge i Muzeja posvećenog strašnom progonu Jevreja iz 1943. god. Kvart je pun života, tipičnih košer restorana, poslastičarnica, kafića i knjižara.
Rim, ostrvo na reci Tibar i SinagogaOBILAZAK
→ Trastevere
→ Sveta Marija in Trastevere i Sveta Cecilija
→ Ostrvo na reci Tibar
Ime potiče od reči Trans Tiberim, "preko Tibra”. Trastevere je možda kvart u kome se najviše održao narodni duh a zadržalo se i srednjovekovno uredjenje sa uskim ulicama i palatama koje su pripadale plemićkim porodicama Anguillara, Savelli, Mattei… Najposećeniji je noću, kada je i crkva Svete Marije in Trastevere osvetljena i otvorena. Puno je klubova, kafića, pivnica i tradicionalnih “trattoria”. Otvorene su i radnje sa originalnim predmetima za kuću, nakitom, unikatnom odećom i obućom i kožnom galanterijom.
Opština Flaminio: celodnevni obilazak
→ Nacionalna galerija moderne umetnosti - GNAM (1883)Od drugog svetskog rata do naših dana Rim je područje arhitektonskih i urbanističkih dostignuća koja su se izrazila na jedinstven način, često predstavljajući velike strukturalne poduhvate. Olimpijsko naselje i javni objekti koji su izgradjeni u Rimu za Olimpijske igre 1960. god. nude široki spektar eksperimentalne rimske post racionalističke arhitekture. Interesantni su i savremeni projekti (od Renza Piana – Auditorijum, do Zahe Hadid – Muzej umetnosti XXI veka), koji mogu da se porede sa najvećim evropskim dostignućima.
Nacionalna galerija moderne i savremene umetnosti poseduje najkompletniju kolekciju italijanske i svetske umetnosti izmedju XIX i XXI veka. Skoro 20.000 slika, crteža i skulptura svedoče o najvažnijim umetničkim pravcima, od neoklasicizma do impresionizma, od divizionizma do avangarde i futurizma (Marinetti, Carrà, Depero itd.). Karakteristika poznate Rimske škole je veliki uticaj evropskog ekspresionizma (Accardi, Afro, ali i Vespignani, Guttuso i mnogi drugi). Sledi period kinetičkih slikara (Burri, Fontana, Capogrossi…) i, na kraju, subjektivni pristup umetnosti koji imaju De Chirico, Schifano, Modigliani.
Moderni kvart EUR: poludnevni obilazak
→ Obelisk Meucci i glavni bulevari (1938-40)Arhitektura koja je nastala u dvadesetogodišnjem periodu fašizma nosi sa sobom monumentalne objekte u stilu Velikog Rima, ideal moći i veličine fašističke propagande. U nacrtima poznatih arhitekata koji su radili na projektovanju EUR-a (Svetski sajam u Rimu 1942. god., nikad održan zbog početka Drugog svetskog rata), osnovni koncept je grandioznost.
Ardeatinske jame su najposećeniji spomenik iz Drugog svetskog rata. Radi se o kompleksu kog su projektovali poznati italijanski arhitekti iz perioda racionalizma i koji sadrži preko tri stotine grobnica rimskih žrtava nacizma.
Guide Roma Etruria
Podeli na mrežu
Rim Google mapa
Roma meteo